Większość z nas jest w stanie, znaleźć nieskończoną liczbę wymówek po to, aby ćwiczyć i nie wzmacniać mięśni. Koniec z tym! W tym artykule przedstawię siedem prostych ćwiczeń, które z łatwością wykonamy w domu. Musimy pamiętać o tym, że brak wysiłki fizycznego powoduje zanik mięśni. Mięśnie bardzo trudno odbudować. Dlatego nie dziwmy się, że dochodzi do kontuzji podczas urlopu na nartach.

Osoby żyjące w stałym pędzie zapominają o swoim zdrowiu. Nigdy nie ma dla niego czasu. W momencie, gdy przypomina nam się, że niedługo jest zaplanowany wyjazd na narty do Włoch, jest już niewiele czasu na podjęcie ćwiczeń, które rozruszają nasze mięśnie.

Otóż takie proste ćwiczenia z całą pewnością motywują do regularności. A regularność, jak wiadomo, sprawia, że unikniemy kontuzji i nie będzie nam dokuczał ból stawów. Poza tym częsta aktywność fizyczna gwarantuje nam także poprawę równowagi, elastyczności i koordynacji ruchowej i to niezależnie od naszego wieku! Z tego też względu w dzisiejszym artykule, przedstawię listę ćwiczeń, które z łatwością wykonamy w domu i to bez żadnej konieczności wykorzystywania specjalistycznego sprzętu. Te proste ćwiczenia są przy tym bardzo skuteczne, dlatego efekty zobaczymy już niedługo!

1 PRZYSIADY

Otóż dzięki takim przysiadom, wzmocnimy odczuwalnie mięśnie dolnych partii ciała, w tym również mięśnie czworogłowe ud, pośladki i mięśnie trójgłowe. Jak wykonać to ćwiczenie? Przede wszystkim zachowajmy proste plecy, przysiądźmy tak, jakbyśmy siedzieli na krześle, a następnie wróćmy do pozycji wyprostowanej. Następnie trzymając wyprostowane ramiona przed sobą albo wyciągnięte w bok, uginajmy kolana do momentu, aż nasze uda znajdą się w pozycji równoległej do podłoża. Zróbmy 10 powtórek.

2 SKAKANIE

Skakanie jest ćwiczeniem, które można wykonać dosłownie wszędzie. Przy tym jest oczywiście bardzo przyjemne. Zobaczmy, że podskoki skutecznie poprawią nam humor! Otóż lista podstawowych korzyści, które płyną z regularnego skakania, zawiera choćby, takie aspekty jak: przyspieszenie bicia serca, poprawa krążenia krwi, odchudzanie, oczyszczania umysłu, poprawa nastroju, wzmocnienie mięśni nóg. Jak wykonać to ćwiczenie? Stańmy w lekkim rozkroku, umieszczając stopy równolegle. Następnie ugnijmy nieco kolana i wyskoczmy w górę, jednocześnie podnosząc ramiona i wyciągając je nad głowę. Zróbmy 15 powtórzeń z 15 sekundami przerw między każdym z nich, powinno wystarczyć.

3 WYSKOKI W TYŁ

Takie wyskoki w tył angażują całe ciało, ale mimo tego są bardzo proste do wykonania w domu. Wcale nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu, żeby zapewnić sobie kompleksowy plan ćwiczeń! Jak wykonać ćwiczenie? Na samym początku przykucnijmy na podłodze i podeprzyjmy się dłońmi z przodu. Następnie wyskoczmy do tyłu, prostując nogi. Wróćmy do pozycji wyjściowej. W kolejnym kroku wyskoczmy pionowo w górę, wznosząc ręce nad głowę. I znowu wróćmy do pozycji wyjściowej. Znów wyskoczmy w tył, a później w górę. Powtórzmy całe ćwiczenie 15 razy, robiąc pomiędzy powtórkami przerwy długości 15 – 30 sekund.

4 WYMACHY NOGĄ

To ćwiczenie wzmacnia wszystkie mięśnie kończyn dolnych. Jest też bardzo prostym i skutecznym ćwiczeniem na wyrzeźbienie mięśni pośladków. Jak wykonać ćwiczenie? Stańmy prosto, wyciągnijmy ramiona i zróbmy wymach nogą w tył. Tak samo to ćwiczenie powtórzmy na drugą nogę. Następnie utrzymując równy rytm, zróbmy 15 powtórek na każdą stronę.

5 ĆWICZENIA RAMION

Wiadomo, że bicepsy, jak mało które inne mięśnie, wpływają na nasz wygląd. Ćwiczenie kształtujące tę grupę mięśni, wykonamy z łatwością w domu, wykorzystując domowe przyrządy. Jak wykonać to ćwiczenie? Na samym początku stańmy w pozycji wyprostowanej z ramionami opuszczonymi swobodnie po bokach. Następnie weźmy w każdą rękę butelkę wody i podnieśmy ramiona. To ćwiczenie powtórzmy 30 razy w trzech zestawach na każdą ze stron. Oczywiście możemy też podnosić oba ramiona jednocześnie albo zmieniać strony.

6 POMPKI

Są to proste ćwiczenia, które wzmacniają wytrzymałość i kształtują mięśnie. Sprawiają też, że zwiększamy swoje możliwości ruchowe i elastyczność ciała. Tak naprawdę pompki wbrew pozorom wykonamy w domu i nie zmęczymy się przy tym zbytnio.

7 BRZUSZKI

Wykonywanie brzuszków to gwarancja lepszej postawy, która z kolei zmniejsza postępujące z biegiem czasu osłabienie kręgosłupa. Poza tym te popularne i proste ćwiczenia wzmacniają również mięśnie brzucha i znacznie łagodzą bóle pleców. Jak wykonać to ćwiczenie? Usiądźmy na podłodze, następnie odchylmy się do tyłu tak, aby dolna część naszych pleców leżała na podłodze. Ugnijmy nogi w kolanach i umieśćmy dłonie za głowę. Później unieśmy lekko ramiona i górną część tułowia. Bardzo się starajmy raczej podnosić w górę niż do przodu. Opuśćmy górną część tułowia i powtórzmy to ćwiczenie 15 razy.

Teraz już nie mamy żadnych wymówek! Do dzieła!