Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę, że regularne wykonywanie ćwiczeń i podejmowanie wysiłku fizycznego zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Otóż uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej wpływa na nasze ciśnienie tętnicze, wagę ciała, poziom cholesterolu i lepsze samopoczucie. Nam młodym ludziom w zasadzie zależy tylko i wyłącznie na zgrabnej sylwetce niż walorach zdrowotnych. Inaczej natomiast jest z osobami starszymi, takimi w wieku naszych dziadków, rodziców, gdyż im z kolej bardziej zależy na walorach zdrowotnych.

siłownia dla seniora

Źródło: pixabay.com

Otóż udowodniono, że regularne uprawianie sportu po 50 roku życia znacznie redukuje prawdopodobieństwo zawału serca, udaru, czy też niedotlenienie mózgu, które najczęściej spowodowane jest zatkanymi żyłami. Poza tym w trakcie trwania ćwiczeń poprawia się również ukrwienie całego ciała. Takie ćwiczenia dla seniorów, które dostosowane są do ich potrzeb wcale nie obciążają stawów, ani kolan. Powiem więcej taka półgodzinna aktywność fizyczna dziennie pozwala uchronić przed wieloma chorobami i poprawić samopoczucie. Dlatego mając to wszystko na uwadze to w tym artykule przedstawię kilka ćwiczeń dla seniorów, które są im najczęściej polecane. Na takie ćwiczenia może pozwolić sobie absolutnie każdy senior, gdyż są przyjazne dla stawów i kręgosłupa i nie powodują znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego.

1 UGINANIE NÓG W POZYCJI LEŻĄCEJ

W ćwiczeniu tym chodzi o to, że leżąc na plecach z ramionami ułożonymi wzdłuż tułowia, należy ugiąć raz prawą nogę, a raz lewą nogę. Ćwiczenie to należy powtórzyć 15 razy na każdą nogę.

2 NOŻYCE

Pozostając w pozycji leżącej, następnie należy unieść wyprostowane nogi, tak aby utworzyć z naszym ciałem kąt prosty. Potem wymachiwać nogami na boki, tak żeby krzyżowały się, raz prawa nad lewą, a raz lewa nad prawą. Powtarzamy to ćwiczenie 30 razy.

3 POGŁĘBIENIE WYKROKU Z POZYCJI LEŻĄCEJ

Leżąc na plecach z rękami wyciągniętymi szeroko na boki, należy maksymalnie przesuwać w bok raz jedną, raz drugą nogę. I tak po 15 razy na każdą nogę.

4 UNOSZENIE NÓG Z KLĘKU PODPARTEGO

W ćwiczeniu tym klęcząc, należy oprzeć dłonie o podłogę. Następnie wyprostować plecy i podnosić na kilka sekund, raz jedną, raz drugą nogę. Róbmy 15 powtórzeń na każdą nogę.

5 KOCI GRZBIET

Pozostając w pozycji klęczącej, następnie należy podnieść maksymalnie wysoko odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Przytrzymać go w górze przez kilka sekund, a później opuścić go, tak aby znajdował się jak najniżej. Ćwiczenie to powtarzamy 15 razy.

6 SKŁONY TUŁOWIA

W ćwiczeniu tym stoimy w rozkroku z ramionami luźno zwisającymi wzdłuż tułowia, potem prawą dłonią sięgamy tylnej części prawego kolana, oczywiście bez uginania kręgosłupa. W tej pozycji wytrzymujemy kilka sekund, a następnie powtarzamy z lewym kolanem i lewą dłonią. I tak po 15 razy.