Choć sport ma zbawienny wpływ na serce, to jednak pewne aktywności fizyczne mogą mu zaszkodzić. Jakie aktywności fizyczne mogą zaszkodzić sercu? Jakiego wysiłku lepiej unikać?

Jakie aktywności fizyczne mogą zaszkodzić sercu?

źródło: pixabay.com

Wielu pacjentów kardiologicznych, a także ich znajomi i bliscy mają pewność, że powinni oni ograniczyć aktywność fizyczną. Jak się jednak okazuje, wielu lekarzy zachęca nawet osoby po przebytym zawale do aktywności fizycznej.

Jaki wysiłek ma zbawienny wpływ na nasze serce?

  • Wysiłek dynamiczny
  • Trening cardio np. pływanie

Te dwa rodzaje aktywności wykonywane dla przyjemności z niewielkim natężeniem wspomagają efekty terapii kardiologicznej. Poprawiają one samopoczucie pacjenta, a także przedłużają życie. Osoby z problemami serca powinny unikać wysiłku statycznego i izomerycznego, takiego jak podnoszenie ciężarów. Treningi tego typu nie wpływają na wydolność organizmu i poprawę kondycji fizycznej, powodują jedynie zwiększenie masy mięśniowej i w niektórych przypadkach mogą prowadzić do:

  • Przerostu mięśnia sercowego
  • Nadciśnienia tętniczego
  • Nasilenia epizodów arytmii
  • Siłownia plenerowa, a problemy z sercem

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by wykonywać wysiłek dynamiczny na siłowni na świeżym powietrzu, a nawet jest to bardzo wskazane. Jedynie kiedy stężenie pyłków zawieszonych przekracza zalecane nomy, lepiej unikać wysiłku na zewnątrz, by nie potrzebnie nie inhalować zanieczyszczeń, które mogą zaszkodzić nie tylko sercu, ale całemu organizmowi.

problemy z sercem a wysiłek

źródło: pixabay.com

Pacjentom z chorobami serca zaleca się urządzenia jak orbitrek, czy chodziarz, czyli urządzenia, które wspomagają budowę lepszej kondycji organizmy, a także poprawiają jego wydolność.

Tego unikaj – intensywny trening

Osoby ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego powinni unikać wyczerpujących treningów oraz sportów wyczynowych. W przypadku np. arytmogennej kardiomiopatii prawej komory sporty wyczynowe mogą pogarszać przebieg choroby oraz nasilać arytmie. Gdy nie mamy odpowiedniej kontroli nad tętnem, sport powinno dawkować się z dużą dozą ostrożności.

Czy można ćwiczyć z rozrusznikiem serca?

Rozrusznik serca, czy inne wszczepione urządzenia kardiologiczne nie są przeciwwskazaniem do uprawiania sportów. Pacjenci z rozrusznikiem serca nie muszą obawiać się wyładowania podczas wzrostu akcji serca, natomiast osoby z kardiowerterem-defibrylatora także nie powinny się o to bać (istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że dojdzie do wyładowania).