W obecnych czasach bardzo dbamy o swoje zdrowie. Aby nie być otyłym i nie mieć nadwagi wiecznie się odchudzamy. W tym celu przechodzimy na różnego rodzaju diety i dużo się ruszamy. To właśnie ruch jest nam potrzebny w spalaniu kalorii. Dobrym sposobem na ruch jest uprawianie sportu. Najlepszy będzie taki na świeżym powietrzu np. biegi, jazda na rowerze lub rolki. Niestety nie zawsze możemy sobie na niego pozwolić, gdyż brakuje nam czasu lub pogoda na to nie pozwala.

bieżnia

Dlatego najlepszym rozwiązaniem na ruszanie się jest zakup bieżni do domu. Treningi na takiej bieżni są doskonałą formą ruchu i sposobem na kształtowanie sylwetki. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym treningi na bieżni będą bardziej skuteczne. 

      Po pierwsze pamiętajmy o rozgrzewce, czyli serii prostych ćwiczeń o wzrastającej intensywności. Rozgrzewka pomaga rozgrzać mięśnie, nieco je rozciągnąć i rozluźnić. To wszystko zapobiega naciągnięciu i naderwaniu mięśni oraz innego typu urazom lub kontuzjom. Taka rozgrzewka powinna trwać 10% czasu, który zamierzamy spędzić na treningu. Następna zasada mówi o tym, by ćwicząc na bieżni zachować prawidłową postawę ciała. Przede wszystkim należy:

– trzymać głowę prosto i patrzeć przed siebie,

– trzymać napięte mięśnie brzucha,

– pamiętać, że nie należy przechylać się do przodu/tyłu (powoduje to obciążenie dolnej części kręgosłupa, co może spowodować kontuzję),

– biec środkiem pasa biegowego,

– wypiąć do przodu klatkę piersiową (zmniejsza się wtedy nacisk na przeponę, co ułatwia prawidłowe oddychanie).

Zasada trzecia przypomina, że treningi na bieżni powinny trwać od 30 do 60 minut i powinny być w miarę regularne –  3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Czwarta i zarazem ostatnia już zasada mówi o tym, jak powinniśmy zakończyć trening na bieżni. Otóż kończymy trening kilkuminutowym marszem, przy stopniowym obniżeniu prędkości oraz nachyleniu bieżni.

   Stosując się do powyższych zasad ćwicząc na bieżni uzyskamy zadowalające efekty i unikniemy urazów i kontuzji.