Miłośnicy biegania pewnie będą zdania, że to bieganie bardziej poprawia kondycję, a osoby, dla których rower jest najlepszym rozwiązaniem stwierdzą, że to ich jednoślad ma większy wpływ na poprawienie kondycji. W rozwiązaniu tego dylematu może pomóc zestawienie korzyści wynikających z uprawiania tych dyscyplin sportowych.
Pobudzane partie mięśni:
Jazda na rowerze i bieganie pobudza te same partie mięśni lecz w różnym stopniu.
Podczas uprawiania tych sportów, duży wysiłek podejmują mięśnie ud i łydek. Podczas biegania ręce, barki i klatka piersiowa są zmuszone do większego wysiłku, a niżeli w przypadku jazdy na rowerze.
Natomiast rower, w większym stopniu pobudza mięśnie pośladków niż bieganie, dlatego podczas jazdy możemy wyrzeźbić sobie zgrabną sylwetkę.
Korzyści dla zdrowia wynikające z biegania i jazdy na rowerze:
Obydwie dyscypliny wymagają wysiłku fizycznego, pobudzają krążenie oraz układ oddechowy, poprzez to nasz organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu poprawia się nasz nastrój, cera i sylwetka. Regularne treningi pozwalają zgubić wiele zbędnych kilogramów. Uprawianie tych sportów na zewnątrz, również wzmacnia nasz układ odpornościowy oraz pozwala odreagować stres.
Korzyści z biegania:
Bieganie jest sportem, który wymaga większego wysiłku, dlatego bieganie pozwala spalić więcej kalorii niż jazda na rowerze.
Korzyści z jazdy na rowerze:
Ten sport umożliwia wysmuklenie sylwetki oraz poprawia wyczucie równowagi. Jest zdecydowanie zdrowszy dla stawów, mogą go uprawiać osoby otyłe.
Biegać nie powinny osoby zmagające się z dużą nadwagą, otyłością, chorobą niedokrwienną serca, wadami zastawkowymi, nie leczonym nadciśnieniem i cukrzycą, posiadające powiększony mięsień sercowy, osoby starsze oraz po przebytym zawale.
Jeździć na rowerze nie powinny osoby cierpiące między innymi na poważne choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów czy kręgosłupa oraz kobiety w ciąży.
Nie ma jednoznacznego, naukowego stwierdzenia, informującego nas o tym, który ze sportów ma większy wpływ na zbudowanie lepszej kondycji. Wszystko zależy od intensywności treningów poszczególnych osób. Tutaj największą rolę odgrywa zaangażowanie danej osoby. Prawda jest taka, że jazda na rowerze i bieganie z pewnością poprawiają kondycję i wytrzymałość. Jednak stwierdzenie, która z tych dyscyplin bardziej wpływa na kondycję to wciąż kwestia dyskusyjna.