Jeśli chcesz zakupić piłkę gimnastyczną a kompletnie nie wiesz jaką – ten artykuł jest dla Ciebie. Przy doborze takiej piłki często kierujemy się poradą sprzedawcy, czy wspomagamy się tabelami rozmiarów. A wybór jest naprawdę prosty.

1

Istnieją dwa proste sposoby doboru średnicy piłki do ćwiczeń. Obie  metody uzależniają dobór od funkcji jaką ma spełniać dana piłka gimnastyczna. Gdy dana osoba jest proporcjonalnie zbudowana, techniki te pokrywają się. Najważniejsze przy wyborze piłki jest fakt jej uginania się pod ciężarem ciała (ważne jest do zwłaszcza przy wyborze piłki do siedzenia). Rozmiar powinniśmy dobierać z pewną rezerwą.

Piłki do fizykoterapii

Najważniejszym kryterium przy doborze tego typu piłki gimnastycznej jest komfort pracy fizjoterapeuty. Piłki te są dość charakterystyczne, ich średnice najmniejsze to 85 cm. W tym przypadku osoba korzystająca z takiej piłki nie ma potrzeby kontaktu podłożem.

2

Piłka do siedzenia

Przy doborze piłki do siedzenia bądź piłki do wykonywania ćwiczeń siedzących bardzo ważną kwestią jest to, by dobrać ją w taki sposób by nogi były ugięte pod kątem około 90 stopni. W przypadku, gdy optymalny rozmiar piłki jest na pograniczu dwóch rozmiarów lepiej wybrać tę większą piłkę. Gdy chcemy ustalić rozmiar wystarczy zmierzyć odcinek od pięty do kolana.

Piłka do ćwiczeń

Gdy ćwiczymy z piłką gimnastyczną nasze ciało może znajdować się w różnym położeniu. Istotne jest ze względów bezpieczeństwa i naszego komfortu by ćwicząc była możliwość utrzymania przez nas pozycji poziomej z podparciem oburącz na podłożu. W tym wypadku średnica piłki powinna równać się długości przedramienia.