Jak dbać o kręgosłup szyjny? Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Ich zadaniem, powinno być przede wszystkim rozluźnienie mięśni i odciążenie samego kręgosłupa Jednak musimy koniecznie pamiętać, aby wykonywać je bardzo ostrożnie.

Kręgosłup szyjny to bardzo delikatny fragment kręgosłup. Jest tak, gdyż jego kręgi są najdelikatniejsze i mniej masywne niż pozostałe. Otóż to właśnie w tym odcinku kręgosłupa, mogą pojawić się: sztywność karku, nadmierne napięcie mięśni i bóle. Takie ćwiczenia na kręgosłup szyjny, pozwolą rozluźnić i odciążyć bolące miejsca. Owe ćwiczenia szczególnie, polecane są osobą, które wiele godzin pracują przy komputerze. Naprawdę warto, wykonywać je regularnie; pierwsze dwa profilaktycznie, co godzinę, a pozostałe trzy przynajmniej raz dziennie. O kręgosłup należy dbać ze względu na fakt, że bardzo łatwo go uszkodzić, chociażby podczas upadku na jazdy na nartach.

ĆWICZENIE 1 – RETRAKCJA ODCINKA SZYJNEGO, CZYLI TAK ZWANA POZA ŚPIEWACZKI OPEROWEJ.

Aby wykonać to ćwiczenie, możemy siedzieć prosto lub stać prosto. Następnie wyciągnijmy szyję w kierunku sufitu. Jednocześnie cofając brodę i spoglądając w dół pod kątem 45 stopni. Wykonując to ćwiczenie, możemy wyobrazić sobie, że na czubku głowy mamy przymocowaną linkę, która ciągnie nas w górę. Wytrzymajmy tak 10 – 15 sekund i powtórzmy ćwiczenie 3 – 4 razy.

ĆWICZENIE 2 – ROZCIĄGANIE ODCINKA SZYJNEGO W ZAGIĘCIU BOCZNYM.

W tym ćwiczeniu opuśćmy barki, jak najniżej, a prawą dłonią chwyćmy za krawędź krzesła. Później pochylmy głowę w lewą stronę i połóżmy na prawej skroni lewą dłoń. Niech ciężar dłoni, wspomaga pochylanie się głowy na bok. W tym czasie starajmy się rozluźnić prawą stronę szyi. W tej pozycji wytrzymajmy 15 – 20 sekund, a następnie powtórzmy ćwiczenie w przeciwną stronę. Jednak uważajmy, ponieważ to ćwiczenie na kręgosłup szyjny należy wykonywać delikatnie. Przede wszystkim ma być przyjemne i relaksujące.

ĆWICZENIE 3 – UTRZYMANIE NAPIĘCIA MIĘŚNI W SKRĘCIE.

Na początek wykonując to ćwiczenie, połóżmy się na brzuchu i ułóżmy ręce wzdłuż tułowia. Natomiast głowę ustawmy na przedłużeniu kręgosłupa, czoło nad podłogą. Następnie cofnijmy brodę i obróćmy głowę maksymalnie w lewo. Tak utrzymajmy pozycję przez 2 – 3 sekundy i wróćmy do naturalnego ustawienia głowy. Wykonajmy 12 – 15 powtórzeń w lewą i tyle samo w prawą stronę.

ĆWICZENIE 4 – UNOSZENIE BARKÓW.

By wykonać to ćwiczenie, weźmy najpierw do rąk hantle albo butelki z wodą. Następnie stańmy prosto, minimalnie uginając kolana, a ręce obciążeniem zwieśmy po bokach tułowia. Wciągnijmy brzuch, ściągnijmy łopatki do kręgosłupa i w dół pleców. Potem unieśmy barki w kierunku uszu, a następnie powoli opuśćmy je do pozycji wyjściowej. Zróbmy 2 – 3 serie po 12 powtórzeń.

ĆWICZENIE 5 – SKŁONY GŁOWY W PRZÓD.

Wykonując to ćwiczenie, połóżmy się na plecach w pozycji takiej, jak do robienia brzuszków. Następnie ustawmy głowę tak, żeby tył głowy znajdował się tuż nad samą matą. Zróbmy skłon głowy do przodu, to znaczy zbliżmy brodę do mostka. Powoli cofnijmy głowę do pozycji wyjściowej. W taki oto sposób zróbmy 12 – 15 powtórzeń w każdej z 2 – 3 serii. Jedna taka mała uwaga, wykonując to ćwiczenie, nie wyciągajmy szyi w górę, jak złów ze skorupy, bo przeciążymy kręgosłup.

Na sam koniec tego artykułu, napiszę jeszcze, że owszem ćwiczenia na kręgosłup szyjny to dobry pomysł. Ale same ćwiczenia nie wystarczą! Co jeszcze? Otóż regularnie ruszajmy się i jak najmniej czasu spędzajmy na siedząco. A najgorsze, co możemy zrobić, to godzinami gapić się w telefon. Przecież zwisająca nad ekranem głowa, wywołuje duże obciążenie kręgosłupa szyjnego i przeciąża mięśnie karku. Co zatem robić, żeby pomóc szyi? I tak śpijmy na dobrej poduszce, świetna jest ta z gryki, regularnie ćwiczmy, róbmy przerwy w pracy przy komputerze, zadbajmy o prawidłową postawę ciała, a także nauczmy się zarządzać stresem, gdyż to właśnie napięcia dość często kumulowane są w okolicy karku.