Pękające naczynka są udręką wielu kobiet i nie tylko, chcemy wam przybliżyć temat pękających naczynek i przedstawić wam prawdy i mity na ten temat.

Niestety ten drażliwy problem dotyka większość z nas. Pajączki najczęściej mają kobiety o skórze:

  • Bardzo cienkiej
  • Bardzo delikatnej
  • Płytko unaczynionej.

Trzeba to niestety stwierdzić – popękane naczynka nas szpecą! Dlatego warto jak najszybciej temu zapobiegać. Oto kilka opinii na ich temat.

a

PRAWDA:

Nie każda z nas, jako przyszła mama będzie miała pajączki.

To prawda, że u kobiet w ciąży jest to bardziej prawdopodobne, ale naczynka tak szybko jak się pojawiają tak szybko znikają. Warto jednak pamiętać, że skłonność do pajączków jest dziedziczna – jeśli nasze mamy i babcie miały kłopot z rozszerzonymi naczynkami, najprawdopodobniej nas też to czeka.

Pielęgnacja skóry naczyniowej jest szczególnie ważna.

Cera naczynioruchowa jest bardzo wrażliwa i wymaga dobrego traktowania. Oto podstawowe zalecenia:

Do pielęgnacji używaj wyłącznie preparatów z linii do cery naczynkowej.

Kąp się w ciepłej, a nie gorącej wodzie.

Nie myj twarzy chlorowaną wodą, bo chlor źle wpływa na naczynka.

Nie stosuj peelingów mechanicznie ścierających skórę.

Nie używaj toników na bazie alkoholu.

Pajączki mogą się przekształcić w trądzik

Częste rozszerzanie się i kurczenie naczynek prowadzi do pogrubienia ich ścianek, a w konsekwencji do ich trwałego rozszerzenia się. Jednocześnie wzrasta przepuszczalność ścianek naczyń włosowatych, przez co w przestrzeniach międzykomórkowych tworzą się obrzęki.

Popękane naczynka możemy zatuszować makijażem

Zwykły fluid może sobie z tym zadaniem nie poradzić, dlatego warto wypróbować podkład kryjący. Stosuje się go miejscowo, niewielką ilość nanosząc na newralgiczne punkty i delikatnie rozprowadzając aplikatorem albo opuszką palca. Coraz częściej różne salony kosmetyczne na przykład Biotekpolska wykonują takie zabiegi. Może warto przejrzeć oferty.

b

MITY:

Rozszerzone naczynka na nogach nie są groźne

Pajączki na udach czy łydkach to pierwsze dostrzegalne zmiany przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Pajączki powstają przez zbyt duży wysiłek

Jedną z przyczyn ich powstania bez wątpienia jest nadmierny wysiłek fizyczny. Do pozostałych należą: gwałtowne zmiany temperatury, stres i emocje, promieniowanie UV, sauna, alkohol, picie mocnej kawy, jedzenie ostro przyprawionych potraw. Dlatego nie możemy uznać, że to wysiłek ma taki wpływ na nasze naczynka.

Jeśli kobieta ma skłonności genetyczne do pajączków, w żaden sposób ich nie uniknie

Rozszerzaniu się naczynek można starać się zapobiec, unikając tego, co sprzyja ich powstawaniu. A pisaliśmy o tym powyżej. Warto się zapoznać z tymi uwagi, w końcu każda z nas chce wyglądać pięknie.