Niestety! Z cellulitem zmaga się aż 85 procent kobiet. Jest utrapieniem zarówno Pań szczupłych, jak i tych walczących z nadwagą. Cellulit przypominający skórkę pomarańczową jest irytujący i nieestetyczny. Nie potrzeba zabiegów chirurgicznych, żeby się go pozbyć. Wystarczy zmienić dietę i trochę się poruszać, a skóra stanie się elastyczna i gładka! Najczęściej cellulit pojawia się na udach, pośladkach i czasami na podbrzuszu oraz górnej części ramion u zdrowych kobiet.

domowe-sposoby-na-cellulit

Cellulit jest jednym z najczęściej badanych problemów estetycznych. Przyczyna cellulitu jest wciąż przedmiotem dyskusji. Najczęściej wymienia się zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne, które powodują zmiany strukturalne w podskórnej tkance tłuszczowej. Teoria ta została potwierdzona przez naukowców za pomocą rezonansu magnetycznego. Według niektórych specjalistów cellulit jest wynikiem osłabienia pasm tkanki łącznej w skórze właściwej, która pozwala na przeniknięcie do niej tłuszczowych brodawek. Aby lepiej zrozumieć, czym jest cellulit, warto poznać mikroanatomiczną budowę skóry. Jej najbardziej zewnętrzną warstwą jest naskórek, pod nim jest skóra właściwa z mieszkami włosowymi, gruczołami potowymi, naczyniami krwionośnymi, receptorami nerwowymi i tkanką łączną. Następną warstwę stanowi tkanka składająca się z dwóch warstw tłuszczu.

 

b

Istotną rolę w tworzeniu cellulitu odgrywają hormony. Estrogeny mogą nasilać zmiany fizjologiczne powodując cellulit. Estrogen pobudza bowiem główny enzym odpowiedzialny za rozkład lipoprotein do kwasów tłuszczowych i za magazynowanie ich w tkance tłuszczowej organizmu. Problem ten dotyczy także szczupłych kobiet, ale nadwaga i otyłość znacznie go nasilają. Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie i nasilanie się cellulitu jest wiek. Skóra właściwa osiąga maksymalną grubość w wieku 30 lat. Po tym czasie dochodzi do stałego zmniejszania się grubości i integralności w strukturze skóry.

Obecnie istnieje wiele metod mających na celu walkę z cellulitem:

  • liposukcja,
  • wstrzykiwania,
  • techniki ugniatania skóry,
  • termoterapia,
  • miejscowo stosowane maści czy zioła.

Jednakże nie mają one naukowo potwierdzonej skuteczności. Jednym ze sposobów, który niesie ze sobą obietnicę skutecznego zmniejszania cellulitu jest nieinwazyjna, o niewielu skutkach ubocznych, terapia laserowa. Ale dość o tym okropnym cellulicie – pamiętajmy że możemy go również zwalczyć sportem: jazdą na rowerze, pływaniem, bieganiem, czy spontanicznym wyjazdem na narty np. do słonecznych Włoch.