Chcesz poprawić swój stan zdrowia, zapobiec chorobom cywilizacyjnym? Ważnym elementem by temu zapobiec są ćwiczenia fizyczne. Wiele uwagi poświęca się ich metodyce: temu jak często, jakie i kiedy powinny być wykonywane, zapominając, że o skuteczność ćwiczeń powinno się zadbać poprzez właściwe nawodnienie organizmu. Niezależnie, czy jesteś sportowcem-amatorem czy pasjonatką aktywności tylko raz w tygodniu, zawsze musisz pamiętać o piciu wody, jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z ćwiczeń i czuć się dobrze, w trakcie, przed i po ich wykonaniu.
Podczas wysiłku zapobiegamy przegrzaniu organizmu dzięki poceniu się. Aby zrównoważyć te dodatkowe straty, musimy pić więcej niż zwykle wody. Jeśli więc generalnie zapominamy o piciu i dodamy do tego wyższą temperaturę, dużą wilgotność powietrza i większy niż zwykle wysiłek, to mamy odwodnienie w wielkim stylu, nawet jeśli zamiast siłowni wybierzemy na przykład pływanie.
Badania potwierdzają, że już lekkie około 2 proc. odwodnienie zmniejsza poziom koncentracji, pogarsza pamięć krótkotrwałą i ogólny nastrój oraz powoduje bóle głowy. W stanie lekkiego odwodnienia mamy też mniej energii, jesteśmy mniej aktywni i mniej zmotywowani do działania.
Przeciętny człowiek potrzebuje około 8 szklanek wody dziennie, ale to tylko średnia – niektórzy potrzebują więcej, a inni mniej. Nasze zapotrzebowanie zwiększa się okresowo, w zależności od naszych aktywności, także gdy ćwiczymy.
Dystrybutory z wodą powinny być dostępne praktycznie wszędzie. Na przykład w takich miejscach jak apteki, przychodnie, szkoły Callana w Warszawie.