Jak wiadomo pompki to świetny sposób na ćwiczenie klatki piersiowej, jednak ich urozmaicenie może spowodować, że wymarzoną sylwetkę uzyskamy jeszcze szybciej i łatwiej.

To jak często ćwiczyć zależy tak naprawdę od nas, jednak tak dużym partią ciała powinniśmy dać 48 godzin na regenerację, dlatego też ćwiczenia te powinniśmy wykonywać 3 razy w tygodniu. Tak jak w przypadku przystąpienia do każdych ćwiczeń powinniśmy przed treningiem zrobić rozgrzewkę. W przypadku ćwiczeń na klatkę piersiową, na kontuzję najbardziej narażone są barki, w drugiej kolejności łokcie oraz nadgarstki. Dlatego te miejsca powinniśmy jak najbardziej przygotować do ćwiczeń.

źródło: pixabay.com

Osoby, które mają problem z wykonaniem podstawowych pompek, powinny zacząć od wersji prostszej, czyli na tzw. kolanach. Wykonujemy je tak samo, jak klasyczne, z tym że skracamy ramię kąta, jak i do podniesienia wykorzystujemy mniejsze obciążenie. Jeżeli opanujemy już podstawową wersję, możemy wykonywać pompki z podparciem dłoni na piłce gimnastycznej i uniesienie jednej nogi do góry w trakcie wykonywania ćwiczeń. Chcąc zwiększyć obciążenie, możemy nałożyć plecak z książkami. Atutem ćwiczeń wykonywanych z piłką jest rozwój stabilizacji ruchowej. To, jak rozłożymy dłonie, ma wpływ na to, jakie mięśnie angażujemy w drugiej kolejności. Im szerzej rozstawimy dłonie, tym łatwiej będzie nam wykonywać ćwiczenia. Duże znaczenie ma także skierowanie dłoni. W prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń mogą nam pomóc uchwyty do pompek. Wykonując ćwiczenia, nie zapominajcie o rozgrzewać, w tym wypadku najlepszym pomysłem będzie rozciąganie statyczne, chodzi tutaj głównie o wymachy ręki w płaszczyźnie podłogi, jak również naprzemienne wymachy ręki w płaszczyźnie ciała. Kolejnym pomysłem może być rozciąganie z kijem – łapiemy kij, najpierw ustawiamy go nad głową, następnie wykonujemy ruchy po półokręgu w kierunku klatki piersiowej, a następnie w drugą stronę do pleców.