Dobrze wiemy, że to właśnie ruch jest zbawienny dla naszego zdrowia, jak i naszej sylwetki. To dzięki niemu mamy lepszą kondycję, czy też samopoczucie. Dobrym sposobem na ruch jest uprawianie sportu. Najlepszy będzie taki na świeżym powietrzu np. biegi, jazda na rowerze, rolki. Uprawianie sportu to nie tylko wysiłek fizyczny, ale i przyjemność. Poza tym sport to samo zdrowie. Nie wszyscy mają jednak czas, aby go uprawiać. Dla osób, którym brakuje czasu znalazłam świetne rozwiązanie, jakim jest kupno orbitreku do domu.

Lecz jaki powinien być nasz orbitrek?

Nasz dylemat spowodowany jest głównie tym, że wyróżniamy trzy rodzaje takich orbitreków, a mianowicie orbitreki magnetyczne, elektromagnetyczne i mechaniczne. W tym artykule pokrótce je wymienię.

orbitrek-mechaniczny-usa

Orbitrek mechaniczny

Pierwszy z nich to orbitrek mechaniczny, który jest starszego typu. Siłę oporu reguluje się w nim za pomocą hamulca. Opór dostosowuje się manualnie (pokrętło), regulacja może być płynna bądź wyrażona w stopniach.

Orbitrek magnetyczny

   Drugi rodzaj to orbitrek magnetyczny – system hamowania działa tutaj na zasadzie rozmieszczonych wokół koła zamachowego magnesów oddziałujących z różną siłą tworząc opór (hamowanie), który można regulować manualnie (pokrętło) lub elektronicznie (za pomocą przycisków na panelu komputera). Urządzenia te działają ciszej i precyzyjniej.

Orbitrek elektromagnetyczny

Ostatni już orbitrek to orbitrek elektromagnetyczny. W jego przypadku opór magnetyczny regulowany jest za pomocą silnika elektrycznego. Obciążenie natomiast ustawia się za pomocą wbudowanego komputera (przy użyciu przycisków na panelu komputera). Za pomocą elektroniki, która stosowana jest w droższych modelach, można wybrać program zaproponowany przez producenta lub samemu ustalić swój indywidualny program treningu. System hamowania elektromagnetycznego posiada większy maksymalny stopień oporu od systemu hamowania magnetycznego. Bez wątpienia, orbitrek tego typu jest najlepszy.

Jak szukać odpowiedniego orbitreka?

   Szukając odpowiedniego dla siebie sprzętu warto sprawdzić jakie są najczęściej polecane orbitreki. Aby tego dokonać możemy poszukać informacji dotyczących tego sprzętu za pomocą sformułowania orbitreki opinie lub orbitreki forum. Tak szeroki wybór orbitreków przyprawia nas o zawrót głowy. Dobrze będzie gdy wgłębimy się w temat orbitreki magnetyczne i mechaniczne. Czytając opinie o magnetycznych orbitrekach możemy się o nich naprawdę dużo dowiedzieć.

Jakie są różnice między orbitrekiem a trenażerem?

Otóż odpowiedź jest prosta. Nie ma żadnej różnicy oprócz nazwy. Trenażer to to samo co orbitrek. Po prostu można używać zamiennych nazw tego urządzenia.

 

Opinie na temat orbitreków

   Przeglądając różne fora, wypunktowałam największe zalety ćwiczenia na orbitreku:

– Podczas ćwiczeń na orbitreku, ciało nie ulega zbyt dużym wstrząsom, co ma pozytywny wpływ na nasze stawy.

– W czasie treningu mamy cały czas swoje tętno pod kontrolą.

– Podczas intensywnych ćwiczeń można osiągnąć większe efekty niż na rowerku treningowym.

– Dzięki ćwiczeniom na orbitreku możemy zachować dobrą formę przez cały rok.

 

Najpopularniejsze marki orbitreków

 

– Body Sculpture Orbitrek

– Hop-Sport Orbitrek

– Sapphire Orbitrek

– York Trenażer eliptyczny 

 

   Jeżeli nie stać nas na nowy sprzęt możemy zainwestować w orbitreki używane. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy, a efekty regularnych ćwiczeń nie będą się niczym różnić od tych, wypracowanych na nowych orbitrekach.

A jak Tobie podobają się ćwiczenia na tym sprzęcie i jaki typ orbitreka przypadł Ci do gustu? Napisz nam co o tym myślisz 🙂