Bieganie po lesie to forma aktywności fizycznej, którą powinien każdy spróbować, nie tylko biegacz. Taki trening w 100 procentach różni się od tego w warunkach miejskich. Ale jest to różnica zdecydowanie na wielki plus. Otóż las ma wiele zalet i jest świetnym miejscem do biegania. Mimo tego wybierając się na truchtanie leśnymi szlakami musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jakich? A mianowicie na to, na co musimy uważać biegając po lesie?

1 UWAŻAJMY NA DZIKIE ZWIERZĘTA

Bez wątpienia las jest domem wielu zwierząt, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że możemy się tu natknąć na  lisa, dzika, wilka, czy też sarnę. W lesie mogą także mieszkać jaszczurki i węże. Oczywiście nie zapominajmy też o kleszczach. Jednym z niebezpieczeństw, na które można natknąć się w lesie są dzikie zwierzęta. W lesie bardzo łatwo złapać kleszcza, dlatego trzeba pamiętać, żeby po powrocie do domu wziąć kąpiel, wyprać ubrania i dokładnie obejrzeć ciało, czy gdzieś nie zadomowił się pasażer na gapę.

dzikie zwierzęta w lesie

Źródło: pixabay.com

2 W LESIE MOŻNA ŁATWO SIĘ ZGUBIĆ

Tak, tak jest to szczera prawda! Dlaczego tak jest? Ponieważ las jest duży, a wszystkie drzewa takie same, łatwo więc zboczyć ze ścieżki. Zwłaszcza jeśli dookoła są piękne widoki, a nogi same nas niosą. Aby uniknąć zgubienia się w lesie to biegając po lesie zachowajmy ostrożność i trzymajmy się wyznaczonych szlaków. Pamiętajmy, że las to miejsce, w którym szybko zapada zmrok. Warto jest też mieć ze sobą urządzenie z GPSem i kompas. Przede wszystkim jednak miejmy oczy szeroko otwarte. Las jest miejscem przyjaznym biegaczowi, musimy tylko zachować ostrożność i rozsądek.

3 W LESIE UWAŻAJMY NA NIERÓWNĄ POWIERZCHNIĘ

Leśne ścieżki pełne są nierówności, takich jak: kamienie, konary drzew, gałęzie, gwałtowne zbiegi i ostre zakręty. To wszystko sprawia, że taki bieg jest bardzo wyjątkowy, nie nudzi nas i pozwala na wytrenowanie umiejętności, których na pewno nie zdobędziemy biegając po ulicach. Niestety mamy też drugą stronę medalu. Jaką? Mianowicie trenując w takich warunkach wzrasta ryzyko upadku i kontuzji. Wystarczy dosłownie tylko chwila nieuwagi, aby się potknąć, przewrócić, skręcić lub nawet złamać nogę. Dlatego wybierając się na bieganie po lesie załóżmy buty przeznaczone do biegania w terenie. Są one nieco cięższe, stabilniejsze, mają grubszą podeszwę i bardziej agresywny bieżnik.

las

Źródło: pixabay.com

4 W LESIE MOŻE NIE BYĆ ZASIĘGU

Biegając po lesie możemy natrafić na miejsce, w którym nie będzie zasięgu. Samo w sobie nie stanowi to niebezpieczeństwa. Czasami to nawet lepiej, kiedy możemy spokojnie biegać w pięknych okolicznościach przyrody bez dzwoniącego, co chwilę telefonu. Jednak w takim przypadku wezwanie pomocy przez telefon będzie niemożliwe. Dla własnego bezpieczeństwa zawsze zostawiajmy zaufanej osobie informację gdzie się wybieramy i kiedy planujemy wrócić. Dla niektórych to oczywistość, dla innych zawracanie głowy i przesada. Moim zdaniem to rozsądne podejście, lepiej dmuchać na zimne.

5. W LESIE SĄ ZAGROŻENIA TYPOWE DLA ODLUDNYCH MIEJSC

Lasy nie są jakimś pustkowiem, gdzie ludzka stopa od lat nie stanęła, ale jednak są nieco mniej oblegane niż ścieżki biegowe w centrum miasta. Ten spokój jest jedną z największych zalet lasów. Niestety ma to również złą stronę: w razie kłopotów jesteśmy zdani sami na siebie, a zanim pojawi się jakiś człowiek może minąć sporo czasu. Pamiętajmy o tym, że w środku lasu jesteśmy skazani na siebie. Nikt nam nie poda wody, nie pomoże dojść do samochodu, nie opatrzy rany, bo nikogo nie ma. Biegając po lesie warto wziąć to pod uwagę. Można zabrać ze sobą do plecaka więcej wody i podstawowy zestaw przydatny w razie wypadku. Można też biegać po lesie z drugą osobą albo nie zapuszczać się zbyt daleko.