Mata do akupresury, co to w ogóle jest? Przyznam się szczerze, że mimo jej stale rosnącej popularności mało o niej słyszałam. A to nic innego, jak mata, która wyposażona jest w specjalne rozetki z punktami uciskowymi, tak zwanymi kolcami, które wykonane są z tworzywa sztucznego. Otóż kładąc się na takiej macie do akupresury, która ma rozetki, zapewniamy naszemu ciału ucisk, natomiast odpowiednie zagęszczenie rozetek sprawia, że jest on optymalnie rozłożony. W czym może pomóc nam taka mata do akupresury?

Otóż mata do akupresury zalecana jest przy takich dolegliwościach jak bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle szyi, nadciśnienie, artretyzm, czy bezsenność i zbyt wolna przemiana materii. Sesje na macie pomagają w odzyskaniu zdrowia i poprawie samopoczucia.

Źródło: hop-sport.pl

W przypadku leczenia bólów kręgosłupa matę układamy wzdłuż kręgosłupa, takie samo ułożenie w przypadku leczenia zwyrodnień, rwy kulszowej. Do akupresury głowy matę kładziemy pod karkiem, wtedy wykazuje działanie przeciwbólowe. Z maty do akupresury śmiało możemy korzystać w pozycji leżącej, stojącej lub siedzącej. Możemy wykorzystać ją do masażu pleców, nóg, karku, rąk, czy lędźwi. Dzięki takiemu masażowi zwiększa się ukrwienie tkanek, co przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz poprawy samopoczucia.

A czy są jakieś przeciwwskazania do korzystania z maty do akupresury?

Tak, oczywiście, że są! Jakie? Zatem z maty nie powinny korzystać osoby, które zmagają się z chorobami dermatologicznymi, takimi jak: grzybica, zakaźne choroby skóry. Osoby, które są w trakcie infekcji, chorują na nowotwory, cierpią na zaburzenie krzepliwości, są po zawale serca lub są w ciąży. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy możemy korzystać z takiej maty, najpierw zapytajmy swojego lekarza. Pisząc ten artykuł jeszcze jedno pytanie, przychodzi mi do głowy.

Źródło: hop-sport.pl

Jak długo można, leżeć na takiej macie do akupresury, by sobie nie zaszkodzić?

Otóż możemy leżeć na niej codziennie, przy czym taka sesja nie powinna na początek trwać dłużej niż 15 minut. Najlepiej na początku leżeć 5 minut i z czasem wydłużać sesje. Po przyzwyczajeniu skóry do działania maty możemy wydłużyć czas leżenia do 30 minut. Warto wiedzieć, że na początku korzystanie z maty do akupresury może powodować uczucie dyskomfortu oraz zaczerwienienie skóry, lecz to uczucie po jakimś czasie mija. Jeśli zależy nam na tym, aby ucisk nie był zbyt intensywny, wtedy przed zastosowaniem maty możemy położyć na kolce cienki materiał.