W obecnych czasach bardzo modna stała się aktywność fizyczna na basenie. Otóż coraz więcej osób chodzi pływać na basen. Dlaczego? Ano dlatego, żeby efektywnie trenować swoją formę na basenie. Jednak pamiętajmy, że tak samo, jak przed inną aktywnością fizyczną również przed pływaniem w basenie koniecznie musimy rozgrzać nasze ciało wykonując kilka prostych ćwiczeń.

Źródło: pixabay.com

Dlatego jeżeli tylko to możliwe powinno się taką rozgrzewkę przeprowadzić jeszcze przed przebraniem w strój kąpielowy, np., na znajdującej się obok basenu siłowni. Dzięki czemu zmniejszymy  ryzyko ewentualnych wypadków i urazów, które mogłyby mieć miejsce w sytuacji rozgrzewki wykonywanej już przy basenie, na śliskiej powierzchni, będąc w klapkach bądź boso. Ponadto taka rozgrzewka przed pływaniem jest ważna, gdyż:
  • podnosi temperaturę ciała
  • przygotowuje mięśnie do wysiłku
  • pomaga uniknąć skurczów

Źródło: pixabay.com

Oto kilka prostych ćwiczeń na rozgrzewkę, na basenie:
ĆWICZENIE 1
Krążenia ramion: w przód, w tył, naprzemiennie, jednostronnie, jedna ręka krąży do przodu, druga w przeciwnym kierunku.
ĆWICZENIE 2 
Krążenia tułowia: krążenia karku, krążenia kolan, skręty tułowia, skrętoskłony.
ĆWICZENIE 3 
Stańmy trzymając za stopę nogę ugiętą w tył, następnie starajmy się podciągnąć piętę możliwie jak najbliżej pośladków. Wytrzymajmy w tej pozycji tak kilka sekund, a następnie powtórzmy to samo ćwiczenie, lecz na drugą nogę.
ĆWICZENIE 4 
Wykonajmy pogłębiony skłon do podłoża, raz z rozkrokiem, raz na wyprostowanych nogach.
ĆWICZENIE 5 
To ćwiczenie również polega na wykonaniu skłonu tylko tym razem bocznego w kierunku ręki ugiętej w łokciu w ręce, która jest oparta na biodrze. Natomiast drugą rękę trzymajmy w górze, a następnie zmieńmy strony.