Kiedy już mamy bardzo duże doświadczenie z zakresu fitnessu i trochę odłożonej gotówki, czasami zastanawiamy się, jak założyć fitness klub? Przecież wielu z nas chce pracować na swoim, być swoim szefem i założyć biznes, który będzie przynosił korzyści. Sprawdź z nami, czy założenie fitness klubu jest proste.

Źródło: pixabay.com

Kto może założyć fitness klub?
Fitness klub może prowadzić praktycznie każda osoba. Nie musimy posiadać dodatkowych uprawnień, czy też mieć ukończonych jakichkolwiek kursów. Na dodatek wcale nie potrzebne są żadne pozwolenia. Musimy tylko pamiętać, iż zatrudniając trenerów i instruktorów fitness, powinni oni mieć odpowiednie doświadczenie, jak i przygotowanie do prowadzenia zajęć. Zatem, co trzeba mieć na początek i jakie wymogi spełniać, aby założyć fitness klub? Na te pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule.
Lokal
Po pierwsze jeżeli chcemy otworzyć fitness klub w wynajmowanym lokalu bądź budynku mieszkalnym, to koniecznie musimy się upewnić, czy aby na pewno nie będzie potrzebna zmiana w sposobie użytkowania danego lokalu lub budynku. Zwykle jest ona wymagana, kiedy taka działalność gospodarcza zmienia warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno – sanitarne, ochrony środowiska albo wielkości bądź układu obciążeń. Jednym słowem mówiąc taki lokal, czy budynek absolutnie musi być używany zgodnie z przeznaczeniem.
Poza tym pod względem wymogów sanitarno – budowlanych, fitness klub musi spełniać, takie same wymogi, co, np., salon odnowy biologicznej. Czyli:
 • musi być zlokalizowany w odrębnym budynku albo lokalu. Może też ewentualnie stanowić wyodrębnioną część tego budynku lub lokalu
 • takie pomieszczenia do fitnessu, muszą mieć powierzchnię, która umożliwia rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie stanowiących jego wyposażenie urządzeń i sprzętów. Jest to bardzo ważne, gdyż zapewni właściwe świadczenie usług przez fitness klub. Wysokość takiego pomieszczenia liczona od podłogi do sufitu, absolutnie nie może być mniejsza niż 3,3 m.

Źródło: pixabay.com

Prócz wydzielonych pomieszczeń do zajęć, w danym klubie fitness powinny jeszcze znajdować się:
 • szatnia
 • poczekalnia
 • pomieszczenie sanitarno – higieniczne, dla tych osób, które korzystają z fitnessu
 • miejsce do przechowywania sprzętu, który będzie nam potrzebny do utrzymania czystości
 • miejsce na pojemniki do odpadów
 • powinno też być, ale niekoniecznie osobne miejsce dla preparatów kosmetycznych oraz czystej i brudnej bielizny
Klub fitness powinien też mieć jakieś warunki socjalno – bytowe. Są nimi:
 • Posiadanie szatni – poza tym każda taka szatnia, oprócz pomieszczenia do przechowywania odzieży, powierzchnia pomieszczenia, w której przechowuje się odzież, powinna być dostosowana do maksymalnej ilości osób, czyli 0,5 m2/os i być wyposażona w szafki albo wieszaki na odzież dla każdego ćwiczącego w tym klubie
 • Pomieszczenie sanitarne, do którego bezpośredni dostęp powinien być z pomieszczenia, z szafkami z odzieżą. Pomieszczenie sanitarne dobrze aby było wyposażone w 1 natrysk dla 10 osób, 1 umywalkę dla 10 osób oraz 1 ubikację też dla 10 osób. Jeżeli nie jest możliwe wydzielenie odrębnej szatni dla kobiet i mężczyzn, to należy wydzielić w szatni przebieralnię, przynajmniej taką 1 kabinę.
 • Pomieszczenie, które przeznaczone jest do ćwiczeń fizycznych musi być klimatyzowane, o wydajności, co najmniej 50 m3/os, biorąc pod uwagę maksymalną ilość osób ćwiczących w tym samym czasie.
 • Pokój socjalny dla personelu, z szafkami albo wieszakami, w którym zostawią swoją odzież i rzeczy osobiste.

Dodatkowe wymagania:

W siłowni ilość powietrza zdecydowanie musi być dwukrotnie wyższa i wynosić, co najmniej 100 m3/os. Każda z osób, która korzysta z łaźni, sauny albo natrysków obowiązkowo powinna korzystać z ochraniaczy na stopy, a natryski muszą być wyposażone w wypustki podłogowe oraz zawory ze złączką do węża. Ponadto przepływ wody dla jednego natrysku nie może być mniejszy niż 40 l/os..

Dobry lokal to podstawa. Musi być nie tylko zgodny z norami, ale również powinien znajdować się w wygodnej lokalizacji, aby osoby uczęszczające na siłownię miały wygodny dostęp do parkingu lub komunikacji miejskiej. Oczywiście sam lokal to nie wszystko, potrzebne są również między innymi profesjonalne urządzenia, które pozwolą na wykonanie odpowiedniego treningu. Sprawdź je na hop-sport.pl