Kręgosłup jest bardzo ważną częścią naszego szkieletu, to właśnie dzięki niemu utrzymujemy wyprostowaną postawę ciała. Dlatego powinniśmy o niego dbać, m.in. rozciągając go, czyli mięśnie przykręgosłupowe i odcinek lędźwiowy.

Przyczyn bóli kręgosłupa jest wiele. W zależności od miejsca wykonujemy ćwiczenia, które zmniejszą ból. Najczęściej dokuczają nam bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz bolesność karku. Bóle w odcinku lędźwiowym są jednymi z najczęściej nas spotykających, jest to jedno ze schorzeń cywilizacyjnych, które często utrudnia normalne funkcjonowanie oraz zdolność do pracy, powodują także zaburzenia snu.

źródło: pixabay.com

Jakie ćwiczenie rozciągające mięśnie przykręgosłupowe możemy wykonywać?

Ćwiczenia rozciągające mięśnie przykręgosłupowe są różne, najprostsze i najłatwiejsze do wykonywania są:

Stajemy na wyprostowanych nogach i pamiętamy o zachowaniu prostych pleców. Ręce należy spleść na wysokości podbrzusza, po czym unieść je nad głowę. W tym czasie odcinek lędźwiowy kręgosłupa lekko wyginamy do tyłu. Pamiętajmy także o odpowiednim oddychaniu podczas ćwiczeń i o wydechu podczas podnoszenia rąk.

Drugie ćwiczenie, jakie możemy wykonywać, polega na skręcaniu tułowia, stajemy z wyprostowanymi plecami, a następnie wykonujemy jak najsilniejszy skręt tułowia. W takiej pozycji zostajemy przez krótką chwilę, wykonując w tym czasie kilka swobodnych oddechów. Powrót do pozycji wyjściowe wykonujemy przy wdechu, następnie takie samo ćwiczenie wykonujemy w drugą stronę.

Ćwiczenia na kręgosłup w odcinku lędźwiowym

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji stojące, ustawiamy się prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość barków, a ręce opieramy w okolicy krzyżowej. Palce oraz kciuk kierujemy ku przodowi, w takiej pozycji wykonujemy kilka spokojnych wdechów.

źródło: pixabay.com

Następnie wyginamy tułów do tyłu, jak najdalej możemy, tym samym podpierając odcinek kręgosłupa rękami i utrzymując proste kolana. W takiej sytuacji wytrzymujemy 5 sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenia na kręgosłup powtarzamy 5 razy.