Narciarstwo to sport, który wymaga od nas ogromnej siły fizycznej. Tutaj trzeba mieć mocne nogi, ramiona i plecy. Chętnie podpowiemy Ci jak przygotować się do sezonu narciarskiego. Podrzucimy Ci kilka ćwiczeń, które pomogą utrzymać dobrą formę fizyczną przez cały rok i wzmocnią nogi przed szaleństwami na stoku. 

Postaw na bieganie

Biegi nie tylko poprawią twoją kondycję i sylwetkę, ale również wzmocnią nogi i kondycję. Wystarczy biegać dwa razy w tygodniu po pół godziny, aby znacząco poprawić swoją formę. Zanim zaczniemy biegać warto za każdym razem wykonać krótką rozgrzewkę, podczas której wykonamy ćwiczenia rozciągające mięśnie. Wystarczy kilka podskoków, skłonów i rozruszanie stawów skokowych poprzez kręcenie stopą w miejscu. Najlepiej biec truchtem, tak aby drastycznie się nie zmęczyć. Do formy dochodzimy stopniowo, aby przygotować swój organizm do większego wysiłku.

bieganie

Przesiądź się na rower

Jazda na rowerze również bardzo dobrze poprawia wydolność naszego organizmu i ogólną kondycję.

Wypróbuj aerobik

Powinien on trwać minimum pół godziny. Przy czym, warto zwrócić uwagę, aby wykonywane ćwiczenia wzmacniały poszczególne grupy mięśni. Zanim zabierzemy się za trening, ułóżmy go tak, aby spełniał swoje zdanie.

Przykładowe ćwiczenie:

Uginanie nóg w siadzie: Siadamy na krześle lub na ławce treningowej, w takiej pozycji, aby kolana były pod kątem prostym. Następnie prostujemy nogi i z powrotem je uginamy. To ćwiczenie angażuje mięśnie dwugłowe uda.

Przysiady

Zna je każdy z nas, są uniwersalne. Pomogą nam wzmocnić mięśnie ud i stawy kolanowe.  Przysiady warto wykonywać codziennie, najważniejsze jest w nich to, aby podczas wykonywania ćwiczenia nie odrywać stóp od podłogi.

Ogólne zasady:

  • Trening rozpoczynamy trzy miesiące przed wyjazdem
  • Trening rozpoczynamy rozgrzewką i kończymy ćwiczeniami rozciągającymi
  • Trening powinien odbywać się minimum 2 razy w tygodniu. Dobrze będzie jeśli będzie trwał minimum pół godziny
  • Jeśli wykonujemy intensywne ćwiczenia siłowe na daną grupę mięśni, powinniśmy robić 3-4 dniowe przerwy pomiędzy takim treningiem
  • Podczas ćwiczeń nie zapominamy o wzmacnianiu swojej wytrzymałości

Proponowane Ośrodki narciarskie, w których warto być: 

Livigno:

Źródło: http://www.narty-wlochy.pl/

Źródło: www.narty-wlochy.pl

Val di Sole

Źródło: www.narty-wlochy.pl/

Źródło: www.narty-wlochy.pl

Val di Fiemme

Źródło: www.narty-wlochy.pl

Źródło: www.narty-wlochy.pl