Orbitrek inaczej zwany tranżerem epileptycznym od pewnego czasu jest sprzętem, który znajduje się w siłowni każdego maniaka ćwiczeń. Wiele osób decyduje się na niego, ponieważ uważa ćwiczenia na nim za efektywniejsze niż np. na bieżni.

źródło: pixabay.com

Orbitreki są dużym sprzętem treningowym, który w zależności od modelu porównywalnie pod względem powierzchni może zajmować tyle miejsca co bieżnia, czy też rowerek treningowy. Ćwiczenia, jakie na nim wykonujemy, przypominają ruchy, które wykonujemy podczas biegania, marszu w górach, czy też jazdy na nartach. Dużą zaletą tego sprzętu jest fakt, że ćwicząc na nim, angażujemy nie tylko nogi, ale także ręce.

Orbitreki, jakie możemy znaleźć na rynku to te magnetyczne, czy też mechaniczne. Największa różnica między nimi to taka, że w inny sposób dozowany jest opór. W obitrekach mechanicznych opiera się on na hamulcu, który poprzez tarcie zmniejsza prędkość koła zamachowego. Z kolei w urządzeniach magnetycznych, hamowanie koła zamachowego opiera się na działaniu pola magnetycznego bądź elektromagnetycznego.

Ćwiczenia, jakie wykonujemy na orbitreku, zaliczamy do ćwiczeń kardio. Ten rodzaj aktywności fizycznej, który angażuje układ oddechowy oraz krwionośny. Można powiedzieć, że udział aparatu ruchu jest efektem pośrednim, stanowi narzędzie, które pobudza układ oddechowy i krwionośny. Trening na tym urządzeniu, kiedy będzie wykonywany systematycznie, przyczyni się do poprawy wydolności organizmu oraz wytrzymałości. Można wiec powiedzieć, że utrata tkanki tłuszczowej jest efektem ubocznym, warto także wiedzieć, że ćwiczenia na tym sprzęcie nie przyczynią się do przyrostu mięśni.

źródło: pixabay.com

Ćwiczenia na orbitreku możemy realizować metodą interwałową oraz metodą ciągłą. Metoda ciągła polega na dłuższym wykonywaniu ćwiczenia ze stałą intensywnością. Natomiast metoda interwałowa charakteryzuje się zmienną intensywnością wysiłku, ćwiczenie interwałowe wykonujemy na przemian, czyli raz szybkie i wolne. To, jaką metodę wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od naszych możliwości i preferencji. Podsumowując, orbitrek jest sprzętem, można powiedzieć stworzonym do spalania tkanki tłuszczowej, jeżeli właśnie na tym nam zależy, to powinniśmy zdecydować się na ćwiczenia metodą interwałową najlepiej, aby trwały one ponad 20-25 minut.