W dzisiejszych czasach większość z nas dba o swoje zdrowie i ciało, dlatego też jesteśmy w ciągłym ruchu. I bardzo dobrze, bo to właśnie ruch jest nam potrzebny w tym, abyśmy byli zdrowi i silni. Jogging, czy bieżnia domowa są świetnym sposobem na zadbanie o siebie, dowiedz się, która forma jest dla Ciebie. 

Dzięki niemu mamy przede wszystkim lepszą kondycję fizyczną. Dobrym sposobem na ruch jest uprawianie sportu i ćwiczenia wysiłkowe na różnych urządzeniach. I tu można zadać sobie pytanie, czy lepiej dla nas będzie, gdy wybierzemy jogging na świeżym powietrzu, czy też np. bieganie na bieżni w pomieszczeniu czyli tzw. bieżnie domową?W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Na samym początku wytłumaczę co to jest w ogóle ten jogging i na czym polega. Otóż jogging to sport uprawiany na świeżym powietrzu, w którego skład wchodzą poranne ćwiczenia, trucht, rozciąganie i mała rozgrzewka przed czekającym nas dniem. Jest to świetny rodzaj aktywności fizycznej, jak również znakomity pomysł na rozpoczęcie dnia i złapanie odpowiedniej kondycji. Świetną formą aktywności fizycznej są także treningi na bieżni do biegania. Treningi takie polegają na spacerowaniu, truchtaniu i bieganiu, tylko że na odpowiednim urządzeniu. Dlatego powstaje pytanie, co jest dla nas lepsze, bieżnia, czy jogging? Otóż okazuje się, że jogging, ponieważ bieganie po parku lub lesie jest bardziej męczące niż treningi na bieżni do biegania, czyli zarazem jest bardziej efektywne. Czemu tak jest? Siłownie i cluby fitness to miejsca, w których panują doskonałe warunki do ćwiczeń na takich urządzeniach. Mamy tu odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza i nie musimy walczyć z oporem, jakie stawia nam powietrze w czasie biegu w terenie. To wszystko sprawia, że nasz organizm traci mniej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, czyli ochronę przed przegrzaniem się.

Jak jasno wynika z powyższego lepiej biegać w terenie niż na bieżni domowej. Bieganie w terenie angażuje większą ilość mięśni, a co za tym idzie daje lepsze efekty odchudzania.